SAKrament POKUTY i POJEDNANIA

SPOWIEDZ

Całe Pismo św. mówi o miłosnej relacji Boga i człowieka. Słowo konfesjonał pochodzi od łacińskiego confessio, czyli wyznaję. Zdarza się, że pojmujemy to wyznanie jednostronnie. Spowiedź tak naprawdę jest zderzeniem się dwóch wyznań: Jezusa, który mówi: ja cię tak kocham, że moja miłość jest większa niż twój grzech i mojego odkrycia w prawdzie swojej grzeszności. Przychodzę, bo chcę w tej miłości Pana Boga się odnaleźć. Powrót do łaski jest świętem. Człowiek, który przez grzech widzi śmierć, przez łaskę zaczyna widzieć życie, bo właśnie miłość je niesie ze sobą.

Spotkanie z Chrystusem w sakramencie pokuty jest spotkaniem człowieka z lekarzem dusz. Człowiek staje w całej prawdzie przed Bogiem, by wyjawić Mu to, co go boli. Pytając o grzech należy się zastanowić, czy to, co robię, pochodzi z miłości i do miłości prowadzi. W sakramencie pojednania chodzi zatem o miłość i odbudowanie kredytu zaufania, jaki otrzymaliśmy od Boga na chrzcie świętym.

W sakramencie spowiedzi Bóg odpuszcza nam grzechy i łaską uświęcającą umacnia nas w życiu zgodnym z przykazaniami. Szafarzami sakramentu pokuty są biskupi i prezbiterzy. Podstawowym warunkiem rozgrzeszenia jest wyznanie wszystkich swoich grzechów, popełnionych od ostatniego wyznania i szczery żal za to, że miały miejsce.

Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. ( J, 20,22-23 )

Sakrament Pokuty jest sprawowany codziennie przed każdą Mszą Świętą ( ok. 30 min. przed ). W każdy piątek od godz.18:20 do godz 19:00 adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Jeśli jest taka konieczność potrzeba serca można umówić się z kapłanem na indywidualną spowiedź/rozmowę. Kochani Parafianie nie obawiajcie się w sytuacji trudnej zapukać na plebanię. Pamiętajcie, że systematyczne korzystanie ze spowiedzi, raz na miesiąc umożliwia postęp w życiu duchowym i chroni przed grzechem ciężkim oraz zabezpiecza przed oswajaniem się z grzechem lekkim.
Wasz PROBOSZCZ

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO SPOWIEDZI ?

Zanim pójdziesz do spowiedzi, wpierw powinieneś się do niej przygotować. Przede wszystkim zrób >> rachunek sumienia. Przypatrz się swojemu sercu – czy żałujesz za swoje grzechy? Jak chciałbyś się poprawić, co chciałbyś zmienić w swoim życiu?

Nie ma jednej określonej formuły spowiedzi – jeżeli dawno się nie spowiadałeś poproś po prostu księdza o pomoc. Jeżeli Ci to pomoże zobacz jak wygląda >> obrzęd spowiedzi.

Gdy już się wyspowiadasz, podziękuj Bogu za dar przebaczenia i umocnienia. Pamiętaj o zadośćuczynieniu Bogu i bliźniemu.

ŚP. Ks. Jan Kaczkowski

Masz problem ze spowiedzią? Nie jesteś sam. Takich ludzi jest naprawdę sporo. Nie wiesz, czy iść do konfesjonału? Spokojnie, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, posłuchaj, co ma do powiedzenia ksiądz Jan Kaczkowski.

Ks. Piotr Pawlukiewicz

Zapraszamy do odsłuchania konferencji ks. Piotra Pawlukiewicza na temat sakramentu pokuty i pojednania – spowiedzi świętej.